تیم نرم افزاری پایگاه سایبری استان خوزستان

محلی عمومی برای انتقال دانش برنامه نویسی

تیم نرم افزاری پایگاه سایبری استان خوزستان

محلی عمومی برای انتقال دانش برنامه نویسی

تیم نرم افزاری پایگاه سایبری استان خوزستان پاسا | پایگاه سایبری استان خوزستان | پاسخگوی همیشگی سوالات شما کاربران عزیز

جهت بیان هرگونه سوال و یا دیدگاه می توانید از کاربری تلگرام و سروش زیر استفاده نمایید
Telegram: @saiber89
سروش: @saiber89

آپ پیسی نام گروه نرم افزاری ماست که قصد داریم در خدمت جامعه خود با رویکرد انتقال دانش برنامه نویسی و رفع مشکلات شما در ضمینه های برنامه نویسی باشیم ./

آخرین نظرات
  • ۲۹ آذر ۹۷، ۱۵:۳۹ - نیم ست نقره
    عالیه
نویسندگان

پاسا | فیلترینگ و سیاست یک بام و دو هوا

پنجشنبه, ۱۵ آذر ۱۳۹۷، ۰۹:۵۵ ب.ظ | افسر سایبری | ۱ نظر

بسم الله الرحمن الرحیم
"قبل از هر مطلبی تقاضا دارم این پست را به دیگران هم معرفی کنید."
" فیلتر " یا اصطلاح کامپیوتری آن " محدودیت " یکی از واژه هایی است که جدیدا نام آن را بسیار زیاد شنیده ایم، وقتی در جایی از عنوان فیلتر و یا فیلترینگ نام برده میشود، ناخداگاه بیاد یکسری محدودیت در دسترسی می افتیم.
شاید کسی باور هم نکند که یکروزی وب سایتی مانند فیسبوک Facebook و یا یوتیوب YouTube و ... دچار عدم دسترسی نبودند، یا بعبارتی استفاده از آنها آزاد بود، ولی بنا به سیاست های داخلی کشور فیلترشدند، هرچند فیس بوک مدتی بعد رفع فیلتر شد ولی بعدها مجددا آن را فیلتر کردند.
وقتی می گوییم سیاست یک بام و دو هوا منظورمان دوگانگی فکری است که سبب شده است ما همچنان به نرم افزارهای خارجی وابسته باشیم. وقتی خبر فیلترینگ نرم افزار پیام رسان تلگرام به گوش رسید، خیلی از زنجیره های اقتصادی ازهم پاشید زیرا بستر مناسبی برای ترویج کالا و تبلیغات بود و شاید از نظر برخی دیگر نیز بستری مناسب برای ایجاد کانال هایی ضد سیاست و حتی ضد اخلاق شده بود، فضایی که جولانگاه تروریست ها و مروجان ضد اخلاقی و هنجارشکن بود، یکشبه فیلترمی شود و دقیقا سیاستی عجیب در این بین پیاده میشود.
سیاستی که در اصطلاح عامیانه "لقمه را دور زدن" شهرت گرفته است، از یکطرف عدم حمایت از نرم افزار های پیام رسان داخلی ، از یک طرف ارائه نسخه های مختلف از پوسته تلگرام. و از طرف دیگر نیز خیلی از مسئولین همچنان از نسخه اصلی آن بهره مند هستند و کانال های خود را در آن بستر قرار داده اند این در حالیست که حضرت امام خامنه ای دائما از لفظ حمایت از تولید داخل در کلام خود استفاده میکند.
وقتی می گوییم سیاست یک بام و دو هوا یعنی دل مسئولین به حمایت از نرم افزار های خارجی باشد ولقلقه زبانیشان حمایت از تولید داخل باشد. براستی چکسی نفع می برد؟
مثل این می ماند که یک جعبه شیرینی خامه ای را بدست بگیریم و به همه بگوییم که این جعبه حاوی مواد مضری است و خود از آن تناول کنیم و به دیگران چیزی را تعارف کنیم که به مزاج کسی نمی آید. اگر مصلحت بر فیلترینگ است پس باید بطور کل جلوی آن گرفته بشود.
اما براستی آیا مخابرات ایران توانایی بستن درگاه ها و پورت های فیلترشکن هارا ندارد؟   باید به صراحت گفت که البته که چنین توانایی دارد، ولی سیاست و مصلحت برآن است که فعلا بسته نشود.
قبلتر درخصوص فیلترینگ هوشمند در مقاله شنود 24 ساعته صحبت هایی کردیم که به چند نکته آن اشاره خواهیم کرد. با پیاده سازی شبکه اینترنت ملی نه تنها می توان از سرعت بسیار بالای اینترنت بهره مند شد بلکه کسب و کارهای اینترنتی نیز رونق بسیار زیادی پیدا خواهند کرد، زیرا زمانیکه اینترنت ملی باشد کسی امکان تهدید و یا قطع ارتباط را نخواهد داشت، و البته ارتباط با سرور های خارج نیز فراهم خواهد شد، با این تفاوت که دیتای ما بصورت هوشمند بررسی میشود و تنها آن قسمت از دیتایی که از دید سرور و البته فایروال ها ممنوع درنظر گرفته شده ، فیلتر میشود، در این حالت کاربر می تواند به هر منبعی متصل بشود، حال این منبع وب سایت اجتماعی فیسبوک باشد و یا اینستا گرام ،تویتر باشد و یا یوتیوب – ارتباط ما برقرار می شود ولی آن قسمت از دیتای وب سایت ها که با قوانین سرور های ارتباط گیرنده داخلی تضاد داشته اند فقط فیلتر میشوند.
امروزه دلیل اصلی فیلترینگ این نرم افزار به بخش امنیت ملی کشورها بر میگردد، نرم افزاری که به تنهایی می تواند امنیت اجتماعی – فرهنگی – اقتصادی یک کشور را با فرایند های داخلی خود تحت الشعاع قرار دهد و این بخش از تهدید تنها مختص به تلگرام نمی شود، تلگرام مانند یک بستر برای پیاده سازی سیاست ها است، سیاست هایی برای تخریب و از هم پاشیدگی ملت ها، مشکل آمریکا فقط با جمهوری اسلامی نیست فقط با اسلام مشکل ندارد، آمریکا با کشوری که منافعش را به خطر بیاندازد مشکل دارد، وقتی که رد و پای ترور ها و ناامنی های اخیر کشورها را در این لنجزار (تلگرام) پیدا می کنیم، متوجه می شویم که تلگرام لانه ای خاموش برای زنده مانده تفکرات تکفیری وهابی است که حامی اصلی آنها کشورهایی هستند که بدنبال منافع خودند.
چرا تلگرام فیلتر شده است؟
بطور کلی تلگرام و امثال این برنامه ها مانند یک کندو عسل است که هم شهد شیرینی دارد و هم نیش زنبور، هم میشود برای ایجاد امنیت از آنها بهره برد و هم ممکن است باعث ناامنی بشود، وقتی دسترسی مخاطب را از این چنین نرم افزارهایی قطع می کنندف حتما باید نرم افزار های جایگزینی را نیز معرفی کنند، و الی ایجاد بستر همزاد برای این چنین نرم افزارهایی نه تنها دردی را دوا نمی کند بلکه ممکن است باعث ایجاد نفرت و حتی ترس در جامعه ، منباب استفاده از نرم افزار های داخلی نیز بشود، بطوریکه پس از راه اندازی موفق پیام رسان داخلی سروش و ... شاهد انتشار لطیفه ای با عنوان " سروش 3 تا تیک میخوره، یکیش مربوط به ارساله – یکیش مربوط به رسیدن پیامه و یکیش هم دست اطلاعاته) و... هستیم، و این نشان از ایجاد فضایی متشنج در تعریف اینگونه پیام رسان ها هستیم.
مثال جالبتری که چند وقت قبل شنیدم : مردم خود را ماهی هایی فرض می کنند که برای بدست آوردن آزادی مجبورند بین دو راه (پیام رسان داخلی و خارجی ) یکی را انتخاب کنند که به تله نیافتند/ مردم بدنبال آزادی بیان هستند و بدنبال اخبار هستند، همه که بدنبال آن بخش بد این پیام رسان ها نیستند، همه که تروریست نیستند.
وقتی اینگونه حرف ها و سخنان را می شنویم متوجه میشویم که هنوز مردم اعتماد به نسخه های داخلی پیام رسان ها پیدا نکردند و شاید اصلا دلیل فیلترینک تلگرام و ... را هم نمی دانند، یکروزی نرم افزاری مانند بیتالک وجود داشته که ایرانی ها از استفاده از آن محروم بودند زیرا آن شرکت مارا تحریم کرده بود، ولی بعدها دیتاسنتری هایی به آن اضافه شد که نه تنها دیگر برای ایرانی ها تحریم نبود بلکه سرعت بالایی را نیز داشت، و البته که این نرم افزار یکی از فاسد ترین روش هارا پیاده کرده بود، کافی بود تا در هرمنطقه ای که هستیم گوشیمان را تکان (shake) بدهیم تا افرادی که اطرافمان هستند را پیدا کنیم، و البته بسادگی نیز با آنها ارتباط برقرار کنیم. بعدها این نرم افزار ارتباط جمعی فیلتر شد و نرم افزاری داخلی با همان روش با عناوینی مختلف ارائه شد، که تا حدودی جلوی فساد را گرفت ولی اصل مورد همچنان امکان پذیر بود.
بقول مردم مشکل از ریشه است، مشکل از آنجایی است که بعضی از مادرها بجای تربیت فرزند برای آنها گوشی می خرند تا با سرگرم کردن فرزندشان وقتی برای خود پیدا کنند، درست در سنی که ذهن کودک خالی از هر بدی است فضایی گسترده در اختیارش قرار میدهیم تا خودمان را به آرامش برسانیم، بی آنکه بدانیم چه ضرر هایی را برای فرزند خود خریده ایم.
آموزش و پرورش ما بجای آموزش صحیح فرزندان که تقریبا از سن 6 سالگی تمام زمان  فرد در اخیتار وی است بجای پیاده کردن سیاست های صحیح آموزشی بدنبال پیاده کردن نسخه غربی آن یعنی 2030 است. مساجد ما می تواند کانون پرورش نخبه های کشور باشد. در خیلی از جاها نقاط ضعف بیداد می کند، حتی دولت ها بجای حمایت از تفکر ایرانی و حمایت از نخبه های داخلی دائما بدنبال ایجاد ارتباط با بیرون برای کپی برداری از روش های آنهاست. و یا وارد کردن دانش از خارج است.
چقدر دولت ها توانسته اند در کشف استعداد ها و استفاده از آن در بدنه دولت خود نقش ایفاکنند؟
وقتی جوان های ما توانسته اند چیزی که صددرصد دسترسی به آن امکان پذیر نباشد را در داخل با تکیه به دانش داخلی پیاده کنند و ایران را جز کشور های دارای انرژی هسته ای کنند آیا طراحی خودرو امری مشکل است؟
وقتی در صنعت دفاعی ایران موشک هایی می سازد که در دنیا نظیر ندارد، تکیه به چنین دانشی آیا ممکن بود کشور را به سمت وضع کنونی خود برساند؟
این نشان از کیسه دوختن برخی برای مردم دارد، و مطمونا پیشرفتی حاصل نشده است مگر به تکیه به دانش داخلی که البته نیازمند حمایت دولت ها را نیز دارد./
والسلام علیکم
افشین احسانی / مدیریت پایگاه سایبری استان خوزستانمنبع: پایگاه سایبری استان خوزستان / 1397/09/15
پاسخگویی رایگان به سوالات کاربران

اشتراک گذاری در پیام رسان سروش


اشتراک گذاری در پیام رسان واتس اپ


اشتراک گذاری در پیام رسان تلگرام  • افسر سایبری

نظرات  (۱)

ز کدام رَه رسیدی؟ زِ کدام در گذشتی؟
که ندیده دیده ناگه به درونِ دل فتادى؟

ارسال نظر

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی